Chcesz wiedzieć więcej o Wypożyczalni?

Sprawdź naszą ofertę

Tutaj znajdziesz

System rezerwacji gier

Sprawdź nadchodzące imprezy

Zaproszenia
 

Planszoholicy w Padbarze 15.05.2014Trudniej i dłużej czy łatwiej i krócej?

Tym razem dała się zaznaczyć istotna przewaga (liczona ilością graczy) gier dłuższych, raczej trudniejszych i to pomimo nieobecności kilku doświadczonych stałych bywalców (oraz bywalczyń Puszcza oczko). Tak więc pojawiły się Clash of Cultures, Spartacus czy choćby Gra o Tron gromadząc na dłużej zapalonych Planszoholików. Oczywiście nie zabrakło też lżejszych pozycji, ale wszystko w swoim czasie.

 

 

 

 

 

 

Clash of Cultures

Ze względu na długi czas rozgrywki przyszli wodzowe swych cywilizacji przybyli do Padbaru nieco wcześniej.

Clash of Cultures:  Eselti słucha Thanatosa
Eselti słucha Thanatosa
Clash of Cultures: Plansza (tworzona z kafelków)
Plansza (tworzona z kafelków)
Clash of Cultures: Thanatos przetłumaczył karty...
Thanatos przetłumaczył karty...

Spartacus

Podobnie postąpili właściciele szkół gladiatorów przystępując do rozgrywki jeszcze przed oficjalnym początkiem imprezy. Przebieg a raczej końcówkę partii opisał poniżej Berem z właściwym sobie taktem i skromnością:

Roku pamiętnego w Kapui starły się wpływy 4 możnych domów rzymskich: Variniusza, Batiatusa, Glabera i Seppiusa (w mojej skromnej osobie). Każdy poprzez niecne intrygi chciał wywyższyć swój ród a poniżyć innych.

Zanim doszło do finałowej rozprawy, mieszkańcy Kapui mogli zobaczyć ciekawy pojedynek zorganizowany/opłacony przez Varriniusa z udziałem 4 gladiatorów (rzadko się zdarza w tej grze).

Finalnie najwięcej wpływów zebrali senator Varrinius i ja jako Seppius.

W takim wypadku o zwycięstwie miał decydować finałowy pojedynek najlepszych gladiatorów wystawionych przez obu adwersarzy. Varinus wystawił Spartakusa a ja Gannikusa. Obaj w czasie gry zdobyli tytuły mistrzowskie z tym że już 2 razy spotykali się wcześniej i za każdym razem Spartakus musiał uznawać wyższość przeciwnika.

Ja od samego początku trenowałem swych gladiatorów w użyciu sieci umożliwiającej w pewnym momencie spętanie przeciwnika i zadanie pierwszego ciosu. Nie inaczej było i tym razem. Jednak dodatkowo Gannikus dysponował dodatkowo specjalną tarczą poprawiającą walory obronne. Spartakus z kolei miał także dobrą obronną zasłonę jednak do ostatecznej walki został doposażony w łańcuch z kulą na końcu by spowodować atak dystansowy i spowolnić przeciwnika. Jednak jego plan spalił na panewce i sam chyba zaplątał się atakując (pechowe rzuty kośćmi) i od samego początku doznawał upokorzeń nie mogąc znaleźć słabych punktów w obronie Gannikusa a sam potwornie obrywał. Mimo w miarę wyrównanych szans na początku to walka zakończyła się bardzo nieoczekiwanie rozsiekaniem Spartakusa na arenie – zginął co nie zdarza się często. Chyba zagrała wielka ambicja Gannikusa bo mistrz na arenie może być tylko 1.

Tym samym rozgrywkę wygrał Seppius zachowując jeszcze bardzo dużo złota.

Spartacus: Właściciele szkół przy pracy.
Właściciele szkół przy pracy.
Spartacus: Jeden z gladiatorów obchodzi drugiego.
Jeden z gladiatorów obchodzi drugiego.
Spartacus: Decydujący rzut...
Decydujący rzut...

Small World

No ale poza "wielkimi" (i długimi) pozycjami w Padbarze wybierano także gry znacznie prostsze i krótsze, co nie znaczy, że pozbawione emocji Puszcza oczko Między innymi czterech wodzów prowadziło swe nacje od podbojów po wymarcie starając się maksymalizować zdobycze punktowe. Ta zaskakująco prosta gra dzięki temu (między innymi), iż nie stroni od negatywnej interakcji Puszcza oczko zyskała sobie liczne grono fanów.

Small World: Gra jest lekka, ale warto przemyśleć możliwe kierunki ataku (np. przy popcornie)
Gra jest lekka, ale warto przemyśleć możliwe kierunki ataku (np. przy popcornie)
Small World: Dopiero początek (trzecia tura) a już świat się zapełnił...
Dopiero początek (trzecia tura) a już świat się zapełnił...
Small World: Trwa zliczanie punktów. W tle po lewej Spartacus, po prawej (właściwie niewidoczny) stół z Clash of Cultures.
Trwa zliczanie punktów. W tle po lewej Spartacus, po prawej (właściwie niewidoczny) stół z Clash of Cultures.

Memoir'44

Nieco później JediPrzemo uzyskał szansę poprowadzenia brytyjskich spadochroniarzy. Na nic się zdały wysiłki Wehrmachtu. Mimo początkowych niepowodzeń "zielone ludziki" ostatecznie zdobyły wymagane cztery punkty zwycięstwa. Wygrana JediPrzemo była tym cenniejsza, iż uzyskana w pierwszej partii - na świeżo po wytłumaczeniu zasad! Uśmiech

Memoir'44: JediPrzemo rozważa wybór następnego rozkazu.
JediPrzemo rozważa wybór następnego rozkazu.

Gra o Tron (2ed.)

Niemal na każdym spotkaniu znajdzie się kilku lordów (i lady!) chętnych do zapanowania na pozostałymi. No i nie dziwię się, bo to także jedna z moich ulubionych planszówek - wcale nie ze względu na serial (nawiasem mówiąc, moim zdaniem, nie oddający głębi Pieśni lodu i ognia w postaci książkowej). Korzystając z chwilowej nieobecności Starka i Lannistera Lady Baratheon oraz lady Greyjoy udały się po pomoc daleko za Wąskie Morze. Wezwani konsultanci wojskowi ze wschodu (czyli Maciek z Chmurnikiem) usiłowali dobrymi radami wspomóc wysiłki przede wszystkim władczyni Żelaznych Ludzi, ale co z tego wyszło - nie wiem, bo opuściłem okolicę przez zakończeniem partii. Może później kruk przyniesie jakieś wieści.

Gra o Tron (2ed.): Lady i lordowie Westeros...
Lady i lordowie Westeros...
Gra o Tron (2ed.): Mniej więcej w połowie gry nadal równowaga.
Mniej więcej w połowie gry nadal równowaga.

Dominion

Dominion (obok Gry o Tron) należy do najczęściej wypożyczanych planszówek z naszej Wypożyczalni. Nie bez powodu. Tym razem PiotrSmu skutecznie wciągnął kolejnego Planszoholika Puszcza oczko

Dominion: PiotrSmu tasuje talię, Maciek wykłada rękę.
PiotrSmu tasuje talię, Maciek wykłada rękę.

Dixit

Podobno to gra dla dzieci. Przyznam, że nie widziałem jej w takim właśnie zastosowaniu, ale cóż - widać rozglądam się nie tam gdzie należy Puszcza oczko No i wszystkiego najlepszego dla Jubilata! Wtajemniczeni wiedzą o co chodzi.

Dixit: Ekipa Dixita
Ekipa Dixita
Dixit:Z bliska...
Z bliska...

Osadnicy z Catanu, Carcassonne oraz .... Taboo

Jak zwykle znalazło się też miejsce na gry klasyczne i najprostsze. Za przykład (klasyki) może posłużyć Carcassonne - pozycja o niewątpliwych zasługach na polu popularyzacji planszówek. W kwestii Taboo można się zastanawiać czy to w ogóle jest gra planszowa Niewinny ale kwestie systematyczne możemy odłożyć na później Puszcza oczko

Osadnicy z Catanu: Właśnie nadchodzi czas, gdy trzeba się pozbyć surowców...
Właśnie nadchodzi czas, gdy trzeba się pozbyć surowców...
Osadnicy z Catanu: Jak widać da się wykorzystać nawet mniejsze stoły (po zestawieniu)
Jak widać da się wykorzystać nawet mniejsze stoły (po zestawieniu)
Taboo: Niekiedy trudno jest się wysłowić - przynajmniej w Taboo ;)
Niekiedy trudno jest się wysłowić - przynajmniej w Taboo Puszcza oczko

Polowanie na robale

Tymczasem Koleżanki postanowiły zapolować. Wiadomo - w barach łowi się najlepiej - w tym przypadku robale. Mam nadzieję, że nie czytają tego inspektorzy SANEPIDu. A jeżeli już to ze zrozumieniem...

Polowanie na robale: Ze zdjęcia tego nie widać, ale partia była brutalna ;)
Ze zdjęcia tego nie widać, ale partia była brutalna ;)
Carcassonne: Czarny mnich w centrum...
Czarny mnich w centrum...
Carcassonne: ...najwyraźniej specjalizuje się w przemyśle przetwórczym (np. chmielu).
...najwyraźniej specjalizuje się w przemyśle przetwórczym (np. chmielu).

Drakon

Mniej więcej w tym samym czasie przy stoliku obok trzech śmiałków usiłowało uciec z lochu smoczycy. Jak nie trudno zgadnąć (gdy zna się zasady) udało się tylko jednemuUśmiech

Drakon: Każdy próbuje uciec...
Każdy próbuje uciec...
Drakon: ... używając własności terenu.
... używając własności terenu.

I to już koniec (jakże niepełnej) relacji z ostatniego grania, ale nie ma powodów do niepokoju - wkrótce następna porcja planszowania! Śmiech

© 2013-14 Limonka Paweł Teterycz. Wszystkie prawa zastrzeżone. Web: studiolimonka.pl

Początek strony